Skip to content

יבלות

מהן יבלות וכיצד הן מתפתחות על העור?

יבלות נפוצות נגרמות על ידי וירוס הפפילומה האנושי (HPV). הנגיף נפוץ למדי ויש לו יותר מ-150 סוגים, אך רק מעטים גורמים ליבלות על הידיים. זנים מסוימים של HPV נרכשים באמצעות מגע מיני.

האם כל היבלות זהות, או שהן מגיעות בסוגים שונים?

יבלות מגיעות בסוגים שונים, כולל יבלות נפוצות, יבלות כף הרגל (ברגליים), יבלות שטוחות ויבלות באברי המין. כל סוג עשוי לדרוש גישות שונות לטיפול.

ישנן 4 סוגים מרכזיים של יבלות: 

 • יבלות נפוצות (verruca vulgaris) – אלה נראות כמו גושים קשים ומורמות עם משטחים מחוספסים
 •  יבלות שטוחות (verruca plana) – אלה נראות כמו גושים חלקים ופחוסים.
 •  יבלות פיליפורמיות – אלה נראות כמו חוטים דקים וארוכים.
 • יבלות פסיפס – אלה מופיעות כקבוצה של מלחמה מקובצת בחוזקה.

ליבלות אין “שורשים”,  מקורם בשכבת העור העליונה, האפידרמיס. כשהם גדלים לתוך שכבת העור השנייה, הדרמיס, הם יכולים לעקור את הדרמיס אך לא ליצור שורשים.

כיצד נטפל בהם?

 1. לייזר Co2 
 2. תרופות.
 3. כִּירוּרגִיָה
 4. חיטוי חשמלי
 5. אלקטרודסיפיקציה עם כריתה
 6. קריותרפיה
 7. Dermabrasion
 8. כריתה ידנית

מהן השיטות המסורתיות להסרת יבלות?

הטיפולים המסורתיים כוללים תרופות מקומיות ללא מרשם, קריותרפיה (הקפאה), שימוש בחומצה סליצילית והסרה כירורגית. שיטות אלו מטרתן להרוס את רקמת היבלת או להניע תגובה חיסונית כדי לחסל את הנגיף.

האם קריותרפיה יכולה לטפל ביעילות ביבלות, וכיצד מתבצע ההליך?

קריותרפיה כוללת הקפאת היבלת באמצעות חנקן נוזלי. ההקפאה גורמת ליבלת להתנפח ולילית. למרות היעילות, ייתכן שיהיה צורך במספר פגישות, ויכול להיות סיכון של צלקות או שינויים בפיגמנטציה.

כיצד פועלת חומצה סליצילית בטיפול ביבלות, והאם היא מתאימה לכל סוגי היבלות?

חומצה סליצילית היא טיפול נפוץ ללא מרשם שמפרק את שכבות היבלת. זה מתאים ליבלות נפוצות. מריחה קבועה עוזרת להסיר את היבלת שכבה אחר שכבה לאורך זמן.

האם ישנם פתרונות טכנולוגיים לא פולשניים להסרת יבלות?

 כן, טיפול בלייזר הוא אפשרות לא פולשנית. הוא משתמש באור ממוקד כדי לכוון ולהרוס כלי דם המספקים חומרים מזינים ליבלת. טיפול בלייזר נפוץ יותר עבור סוגים מסוימים של יבלות, ויעילותו עשויה להשתנות.

למה CO2 להסרת יבלות?
רקמה רכה היא תרכובת אורגנית המורכבת בעיקר ממים (~ 65%) וחלבונים מבנייםאורך הגל של ה- CO2 הינו  10.6 מיקרומטר, הכרומופור הדומיננטי הוא intracellular and extracellular waterשזה מים בתוך התא ומים שמקיפים את כלל התאים. כאשר נדרשת הסרה של רקמות, יש צורך בכמות מינימלית של חשיפה לקרן  (סף אבלציה) ניאו-קולוגנזה הנגרמת על ידי לייזר ושיפוץ רקמת החיבור מושגת באמצעות חימום עורי נוסף.

למה co2 fractional?
קרן הלייזר של לייזר CO2 מחולקת (מחולקת) למספר רב של מיקרו קרני לייזר  צרים מאוד היוצרים חורים זעירים דרך פני העור. כאשר העור מרפא הוא מתרפא גם בעזרת שכבה היקפית  לאיזור פגיעת הלייזר הדבר מוביל להיווצרות קולגן בריא חדש לחיזוק העור והחלקת צלקות האקנה.

כמה טיפולים צריך לבצע לריפוי מוחלט של יבלות?
במכשיר ה AcuPulse  בגלל עומק החדירה ועוצמת המכשיר יספיק  טיפול אחד להשגת התוצאה.

כמה זמן החלמה לאחר טיפול ב Co2?
לאחר טיפול ב Co2 עבור שומות לא צריך זמן מנוחה. העור מקבל גרד קל ואז מתקלף 2-7 ימים לאחר הטיפול, ויהיה ורוד במשך 3-4 שבועות.

למה M22 Steller REsurfix 1565nm להסרת יבלות?

 1. הטכנולוגיה מתקדמת הלוקחת את קרן הלייזר ומחלקת אותו למספר רב של מיקרו קרניים.
 2. קרן לא אגרסיבית ולא אבלטיבית.
 3. סורק CoolScan חדשני במיוחד ומתקדם במיוחד עבור טיפולים הניתנים להתאמה אישית.

כמה זמן החלמה לאחר טיפול ב M22 / Steller  Resurfix?

במשך יומיים עד ארבעה ימים יתכן אדמומיות קלה ויובש עם מעט קילוף. בהתאם לרמת הטיפול שעור שלך קיבל, יידרש עד שבוע עד להחלמה מלאה. במהלך תקופת ההחלמה עלולה להיות אי נוחות ונפיחות באזורים המטופלים. יחד עם זאת עם מקדם הגנה ניתן להסתובב באיזורים ציבוריים מיד.

האם ניתן להשתמש בחשמל או בתדר רדיו להסרת יבלות?

 ניתן להשתמש גם בחשמל וגם בתדר רדיו להסרת יבלות. שיטות אלו כוללות צריבה של רקמת היבלת, גורמת לה למות ולבסוף ליפול. הם שמורים בדרך כלל ליבלות עקשניות יותר או גדולות יותר.

האם אימונותרפיה היא אופציה לטיפול ביבלות?

 כן, אימונותרפיה יכולה להיות אפשרות יעילה, במיוחד עבור יבלות מתמשכות. גישה זו מגרה את מערכת החיסון של הגוף לזהות ולתקוף את הנגיף הגורם ליבלת.

עד כמה חשובה הדרכה מקצועית בבחירת הטיפול הנכון ליבלות?

הדרכה מקצועית חיונית לאבחון מדויק ולבחירת הטיפול היעיל ביותר ליבלות. ספקי שירותי בריאות יכולים להעריך את סוג היבלת, מיקומה והבריאות הכללית של הפרט כדי לקבוע את דרך הפעולה המתאימה ביותר להסרה מוצלחת. 

לשיחה
שלום! איך אפשר לעזור?