Skip to content

המינגיומת דובדבן

 מהן המנגיומות דובדבן?

המנגיומות דובדבנים, הידועות גם כאנגיומות סניליות או כתמי קמפבל דה מורגן, הן גידולים שפירים נפוצים בעור. הם מופיעים בדרך כלל ככתמים קטנים, אדומים או סגולים בהירים, הדומים לדובדבנים, וגודלם יכול לנוע בין נקודה לכמה מילימטרים.

מה גורם להמנגיומות דובדבן?

הסיבה המדויקת להמנגיומות דובדבן אינה מובנת במלואה, אך מאמינים שהן נובעות מצמיחת יתר של כלי דם. גורמים גנטיים, הזדקנות, חשיפה לאור אולטרה סגול (UV) ושינויים הורמונליים עשויים לתרום להתפתחותם.

למי יש סיכוי גבוה יותר לפתח המנגיומות דובדבן?

המנגיומות דובדבנים נמצאות לרוב אצל אנשים מעל גיל 30, ושכיחותן נוטה לעלות עם הגיל. בעוד שהם יכולים להופיע אצל אנשים מכל סוגי העור, אנשים עם עור בהיר עשויים להיות נוטים יותר לפתח גידולים שפירים אלה.

האם המנגיומות דובדבנים הן סיבה לדאגה?

ברוב המוחלט של המקרים, המנגיומות דובדבנים אינן מזיקות ואינן מהוות סיכון בריאותי. הם נחשבים לגידולים שפירים ואינם קשורים לסרטן. עם זאת, אם יש שינויים בגודל, צבע או צורה, מומלץ להתייעץ עם רופא עור לצורך הערכה.

האם ניתן להסיר המנגיומות דובדבן?

כן, ניתן להסיר המנגיומות דובדבנים מסיבות קוסמטיות או אם הן מתעצבנות או מדממות. שיטות ההסרה הנפוצות כוללות טיפול בלייזר, כיבוי חשמלי, קריותרפיה (הקפאה) או כריתה כירורגית. חיוני להתייעץ עם רופא עור כדי לקבוע את שיטת ההסרה המתאימה ביותר.

האם המנגיומות דובדבנים דורשות טיפול רפואי?

ברוב המקרים, המנגיומות דובדבנים אינן דורשות טיפול רפואי אלא אם כן יש שינויים במראה או אם הן גורמות לאי נוחות. אם אתה מבחין בשינויים כלשהם, התייעץ עם רופא עור להערכה נכונה.

האם ניתן למנוע המנגיומות דובדבן?

אין דרך בטוחה למנוע המנגיומות דובדבנים, מכיוון שהסיבה המדויקת שלהן אינה מובנת היטב. עם זאת, הגנה על העור מפני חשיפה מוגזמת לשמש, שמירה על אורח חיים בריא והימנעות מטראומה של העור עשויים לתרום לבריאות העור הכללית.

האם ישנן תרופות טבעיות לטיפול בהמנגיומות דובדבנים?

אמנם ישנן עדויות מדעיות מוגבלות התומכות בתרופות טבעיות, אבל אנשים מסוימים בודקים אפשרויות כמו חומץ תפוחים או שמן עץ התה. עם זאת, יש לגשת לשיטות אלו בזהירות, ומומלץ להתייעץ עם רופא עור לפני נסיון תרופות ביתיות כלשהן.

האם ניתן לבלבל המנגיומות דובדבן עם מחלות עור אחרות?

המנגיומות דובדבנים הן בדרך כלל ייחודיות במראה, אבל מחלות עור אחרות כמו אנגיוקרטימות או דרמטופיברומות עלולות לפעמים להיחשב כאותם. רופא עור יכול לספק אבחנה סופית באמצעות בדיקה ויזואלית או, במידת הצורך, ביופסיה. 

הסרת המנגיומת דובדבן באמצעות לייזר

טיפול בלייזר הוא פתרון נפוץ ויעיל להסרת המנגיומות דובדבן. סוגים שונים של לייזר יכולים לכוון את כלי הדם בתוך ההמנגיומות, ולגרום להם להקריש ולבסוף להיספג בגוף. להלן סקירה כללית של פתרונות הלייזר להמנגיומות דובדבן:

  • Pulsed Dye Laser (PDL):

– איך זה עובד: PDL היא בחירה פופולרית לטיפול בנגעים של כלי דם כמו המנגיומות דובדבן. הלייזר פולט אורך גל מסוים של אור הנספג בהמוגלובין בכלי הדם, מה שמוביל להרס שלהם מבלי לפגוע בעור שמסביב.

– תהליך הטיפול: הלייזר מכוון להמנגיומה הדובדבן, וגורם לה להתחמם ולקריסה. ייתכן שיהיה צורך במספר פגישות לתוצאות מיטביות.

  • Nd:YAG לייזר:

– איך זה עובד: לייזרים Nd:YAG מכוונים להמוגלובין בצורה דומה ל-PDL אך משתמשים באורך גל שונה. זה מאפשר להם לחדור עמוק יותר לתוך העור, מה שהופך אותם מתאימים להמנגיומות גדולות או עמוקות יותר.

– תהליך הטיפול: הלייזר Nd:YAG מוחל על ההמנגיומה, מה שמוביל לקרישה ובסופו של דבר ביטול. ייתכן שיידרשו מספר מפגשים.

  • KTP (אשלגן-טיטניל-פוספט) לייזר:

– איך זה עובד: לייזר KTP, כמו PDL, מכוונים להמוגלובין ויעילים בטיפול בנגעים בכלי הדם. הם משמשים לעתים קרובות עבור המנגיומות דובדבנים קטנות יותר.

– תהליך הטיפול: אנרגיית הלייזר נספגת בכלי הדם וגורמת לסגירתם. ייתכן שיהיה צורך במספר פגישות להסרה מלאה.

  • לייזר CO2:

– איך זה עובד: לייזרים CO2 פועלים על ידי פליטת אורך גל של אור הנספג במים ברקמות. למרות שלא תוכננו במיוחד עבור נגעים בכלי הדם, הם יכולים לשמש עבור סוגים מסוימים של המנגיומות דובדבנים.

– תהליך הטיפול: הלייזר מוחל על ההמנגיומה וגורם לאידוי והסרה. זה עשוי לדרוש מספר פגישות.

  • לייזר חלקי:

– איך זה עובד: לייזרים חלקיים יוצרים ערוצים מיקרוסקופיים בעור, מקדמים ייצור קולגן וחידוש העור. למרות שלא תוכננו במיוחד עבור נגעים בכלי הדם, הם עשויים לשמש במקרים מסוימים.

– תהליך הטיפול: טיפולי לייזר חלקים יכולים לעזור לשפר את המרקם והמראה הכללי של העור. עם זאת, ייתכן שהם אינם ממוקדים כמו אפשרויות לייזר אחרות להמנגיומות דובדבנים.

לפני שעוברים טיפול לייזר בהמנגיומות דובדבנים, חיוני להתייעץ עם רופא עור או איש מקצוע מוסמך לטיפול בעור. הם יעריכו את סוג, גודל ומיקום ההמנגיומות וימליצו על אפשרות הלייזר המתאימה ביותר. בעוד שטיפול בלייזר הוא בטוח בדרך כלל, הוא עלול לגרום לאדמומיות, נפיחות או צלקות זמניים, וטיפול אחר מתאים הוא חיוני כדי להבטיח ריפוי מיטבי. התגובות האישיות לטיפול בלייזר עשויות להשתנות, וייתכן שיהיה צורך במספר פגישות להסרה מלאה.

האם ישנם סיכונים בריאותיים הקשורים להמנגיומות דובדבן?

באופן כללי, המנגיומות דובדבנים נחשבות בלתי מזיקות ואינן מהוות סיכונים בריאותיים. עם זאת, חיוני לעקוב אחר כל שינוי במראה או בסימפטומים שלהם, ואם לא ברור, פנה לייעוץ של איש מקצוע בתחום הבריאות.

האם המנגיומות דובדבנים יכולות להיעלם באופן ספונטני?

המנגיומות דובדבנים הן בדרך כלל יציבות ואינן נעלמות מאליהן. הסרה באמצעות הליכים רפואיים היא הדרך היעילה ביותר להעלים אותם אם תרצה בכך.

לסיכום, המנגיומות דובדבנים הן גידולים שפירים נפוצים שלעתים קרובות אינם דורשים טיפול רפואי. אמנם ניתן להסירם מסיבות קוסמטיות או אם הם הופכים מטרידים, אך חשוב להתייעץ עם רופא עור להערכה נכונה והכוונה לגבי אפשרויות הטיפול המתאימות ביותר.

לשיחה
שלום! איך אפשר לעזור?